Deputātu grupas «Sojuz» dibināšanas kongress

No Barikadopēdija
Versija 2016. gada 6. aprīlis, plkst. 17.55, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)
[[CN19900424|]]

Pagājušajā svētdienā Rīgā, Politiskās izglītības namā, notika Latvijas PSR apvienotās deputātu grupas «Sojuz» dibināšanas kongress.

Referātu par politisko situāciju republikā nolasīja Latvijas PSR tautas deputāts S. Dīmans. Viņš, starp citu, teica: ir ļoti viegli nobalsot par deklarāciju par republikas neatkarību. Tikpat vienkārši ir dažos vārdos nosvītrot piecdesmit nodzīvotos gados. Daudz sarežģītāk ir atrisināt jautājumu, kā dzīvot tālāk. Valsts neatkarības pamatā ir jābūt nopietnai ekonomiskajai programmai. Taču pagaidām mēs visos līmeņos dzirdam veiklas frāzes un pseidoradikālus lēmumus, redzam centienus ātri gūt vēlamos panākumus, nerēķinoties ar realitāti.

Tomēr es domāju, ka mēs rīkotos nepareizi, ja visai miglainajai neatkarības idejai pretstatītu tikpat miglaino atjauninātās federācijas ideju. Pirmkārt, ir atzītas republikas tiesības izstāties no PSRS sastāva. Otrkārt, ir jāparāda, ka šobrīd mēs izstāšanos no PSRS uzskatām par priekšlaicīgu. Treškārt, ir jācīnās par jauna Savienības līguma parakstīšanu, kas nodrošinātu reālu Latvijas suverenitāti. Un pēdējais, mums ir jānoslīpē visi politiskie un ekonomiskie jautājumi, kas attiecas uz iespējamo notikumu variantiem.

Par apvienības «Sojuz» mērķiem un uzdevumiem savā runā pastāstīja Latvijas PSR tautas deputāte T. Ždanoka.

Pēc apspriešanas un debatēm kongress pieņēma vairākas rezolūcijas. Vienā no tām rakstīts: Latvijas PSR apvienotā deputātu grupa «Sojuz» kategoriski protestē pret to, ka likumprojektā par pilsonību paredzēts izslēgt republikas un savienības pilsonības apvienošanu, jo tas viennozīmīgi izprotams kā atteikšanās no PŠRS pilsonības. Tika pieņemta rezolūcija «Par darba kolektīvu locekļu ražošanas līdzekļu īpašumu», kā arī lēmums uzdot Latvijas PSR apvienotās deputātu grupas «Sojuz» jaunievēlētajai republikāniskajai koordinācijas padomei līdz 1990. gada 1. jūnijam nodibināt savu preses orgānu.

Kongresā par deputātu grupas «Sojuz» priekšsēdētāju ievēlēja PSRS un Latvijas PSR tautas deputātu Viktoru Alksni.

G. Pommere,

LETA korespondente