Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1990)

No Barikadopēdija

6. un 7. martā Igaunijas TF organizācija sarīkoja piketu pie Igaunijas valdības ēkas. Piketētāji pauda savu negatīvo nostāju pret VDK darbību republikā. Galvenās prasības bija šādas: darīt atklātībā zināmu VDK darbību, tās arhīvus, kā arī par katru republikas iedzīvotāju vāktās ziņas. Vēl atskanēja prasība, lai VDK būtu pakļauta ne tikai Maskavai, bet arī republikas Augstākajai Padomei. Piketētājiem atbildēja premjerministrs Indreks Tome. VDK vīrus tuvumā nemanīja, bet, kā vēlāk kļuva zināms, daži ITF locekļi bija satikušies ar VDK pārstāvjiem kafejnīcā «Maskava». Tur drošības dienesta pārstāvji interesējušies, ko īsti vēlas ITF, kā arī izteikuši gatavību tikties ar ITF pārstāvjiem un sarunu rezultātus darīt zināmus visiem republikas iedzīvotājiem.

***

Pagājušajā nedēļā notika preses konference, kurā piedalījās Igaunijas iekšlietu ministrs Marko Tibars. Viņš paziņoja, ka milicijai jābūt neitrālai, tai jāveic primārais uzdevums — sabiedriskās kārtības nodrošināšana.

***

8. martā sapulcējās visu to jauniešu mātes, kuru dēli atrodas aktīvajā karadienestā. Kāpēc — to nevajadzētu paskaidrot, jo pēdējos divos mēnešos trīs igauņu jaunieši gājuši bojā PSRS Bruņotajos Spēkos.

***

9. martā Tallinā bija sēru diena. 1944. gadā padomju karaspēks bombardēja Igaunijas galvaspilsētu. Cilvēki, kuriem gadījās to pārdzīvot, atceras šo nakti kā īstu elli. Tika iznīcināti 11 procenti vecpilsētas ēku, no cietušajiem 1300 cilvēkiem karavīru bija tikai 5 procenti. Tā šo dienu arī atzīmēja — nevis kā uzbrukumu okupantiem, bet gan mierīgajiem iedzīvotājiem. Tallinieši iededzināja savu dzīvokļu logos un ielās sveces, skanēja zvani, runu nebija.

***

10. martā tika publicēti pirmsvēlēšanu aptaujas rezultāti. 82 procenti igauņu un 39 procenti cittautiešu par svarīgu notikumu uzskata Igaunijas pilsoņu kongresu.

Uz jautājumu, par ko balsot AP vēlēšanās, 25 procenti atbildēja, ka balsošot par ITF, 15 procenti — par zaļajiem un 4 procenti — par Interkustību.

***

11. martā Filharmonijas zālē sākās Igaunijas pilsoņu kongress, kurā piedalījās 489 deputāti. Vīza iebraukšanai republikā netika dota astoņiem cilvēkiem, to vidū — ASV senatoram Sleidgortonam.

Kā kļuva zināms, oficiāli vīza tika liegta tikai trim cilvēkiem, pārējiem to gluži vienkārši nedeva. Savus apsveikumus kongresam senators atsūtīja pa telefaksu. Un vēl kāds dīvains notikums. Naktī uz 6. martu no Igaunijas Pilsoņu komitejas štāba tika izzagti divi kompjūteri, printeris, kā arī kongresam sagatavotā informācija. Zagļi pārgrieza telefona vadus un klausules paņēma līdzi. Aizdomīgi ir tas, ka sargi — divi veselīgi jaunekļi — nozieguma laikā gulēja. Šķiet, ka varētu būt lietota iemidzinoša gāze. Par laimi, nepieciešamā informācija bija laikus nokopēta.

***

8. martā ievēlēja «Mis Igauniju-90». Par to kļuva Pedagoģiskā institūta studente Līsa Tapo.

MARI KARLSONE