Vai VDK draudi beigs pastāvēt?

No Barikadopēdija
Versija 2015. gada 17. marts, plkst. 15.24, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)
Preses konference

Izveidotā LR AP komisija, kas pārņem PSKP un VDK īpašumus, ik pa brīdim informē žurnālistus par šī procesa norisi. 26. augustā notika kārtējā preses konference ar deputātu Vili Selecki (komisijas priekšsēdētājs) un Linardu Muciņu. Žurnālistu interese galvenokārt saistījās ar VDK īpašumu, kura pārņemšana ir komplicētāka, jo ir grūtības ar to objektu apzināšanu, kas pakļāvās tieši PSRS VDK, Baltijas kara apgabalam un… Par to, cik apjomīga ir VDK tiešā sakaru sistēma un cik plašs tās mezglu tīkls, iespējams, ar laiku gūsim pilnīgāku priekšstatu, jeb precīzāk: šobrīd tā vienkārši nav.

Pēc deputātu domām, jāakcentē fakts, ka Valsts drošības komitejas vēsture, darbība pret latviešu tautu ir bijusī noziedzīga, jo nevienā laikā tā nav veikusi savu tiešo darbu, aizstāvot likumīgo varu, bet gan darbojusies pret to. Noziegums jau ir pati bezdarbība, necenšoties novērst nelikumīgas akcijas Latvijas teritorijā. Šobrīd gan vairāk jārunā par VDK līdzdalību valsts apvērsumā.

Nav izslēgts, ka apstiprināsies arī tie fakti, kurus šobrīd pārrunājam baumu līmenī, proti: par iecerēto Kolimas nometņu atjaunošanu, par to cilvēku nošaušanu, kas darbojušies neatkarīgas Latvijas interesēs utt. Nav izslēgts: ja šīs operācijas būtu izdevies īstenot, VDK tajās spēlētu nebūt ne mazo lomu.

Mūsu — t. i. komisijas — rīcībā vēl nav informācijas par to, cik cilvēki ir strādājuši Valsts drošības komitejā. Linards Muciņš, kas nule kā bija atgriezies no poliklīnikas, kas piederēja VDK darbiniekiem, informēja, ka ārstniecības iestādē ir reģistrēti seši tūkstoši cilvēku, kuru vidū ir arī pensionāri un augstākā ranga darbinieku ģimenes locekļi. Komisijai neizdevās pārņemt VDK poliklīnikas arhīvu, kurš savlaicīgi bija nogādāts «drošā vietā». Tā, protams, ir tikai epizode no komisijas darba.

Preses konferencē tika pārrunāti fakti, par kuriem jau esam rakstījuši. Attiecībā uz PSKP īpašumu būtisks šķita jautājums par tiem partijas līdzekļiem, kas pēdējos gados, kompartijas likteni nojaušot, tika ieguldīti dažādās komercfirmās un uzņēmumos. Vilis Seleckis apsolīja, ka komisija strādās arī šo līdzekļu apzināšanā, un, ja izmeklēšanas rezultātā noskaidrosies, ka tie reiz ir ņemti no kompartijas kases, tad arī šie materiālie līdzekļi tiks nacionalizēti.

 

 Ināra Egle