Lietotāja rīki
twitter.png
draugiem.png
facebook.png
youtube.png
 
janvāris februāris marts aprīlis maijs jūnijs jūlijs augusts septembris oktobris novembris decembris
Helsinki-86
VAK
LNNK
LTF
PSRS tautas deputāti
LR Augstākās Padomes deputāti


ATBALSTĪTĀJI:


dome


kkf

No ''Barikadopēdija''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
  

Bariko.png

ir Trešās atmodas ilustrēta vēsture laikrakstu un žurnālu publikācijās, elektroniskajās grāmatās, radio un TV raidījumu sižetos, muzeju un arhīvu dokumentos, audio un video ierakstos, fotogrāfijās, aculiecinieku atmiņās

Bariko.png

ir objektīva to vēsturisko gadu notikumu hronika bez politiskās cenzūras. Laika skala Jums brīnišķīgi palīdzēs orientēties senaizmirstos un nezināmos notikumos. Jūs varēsit atrast sevi, savu tēti un mammu, vectētiņu un vecmāmiņu, arī uzrakstīt par viņiem. Barikadopēdijas galvenās tēmas: Latvijas neatkarības atjaunošana, Latvijas valstiskuma atjaunošana

Bariko.png

ir ceļa sākumā. Viss atkarīgs no veidotāju entuziasma, valsts finansiālā atbalsta, ziedotāju dāsnuma, no mūsu cieņas pret laiku un notikumiem, kas Latvijai atjaunoja neatkarību

Šī diena
Trešās atmodas
vēsturē

1989. gads

 • 19. augustā — Notiek Igaunijas Nacionālās neatkarības partijas (INNP) kongress (vairāk...)

1990. gads

 • 19. augustā — Rīgā, Lāčplēša ielā 13 Zviedrijas tieslietu ministre Laila Freivalde atklāj Zviedrijas vēstniecību — pirmo ārvalstu vēstniecību Latvijā  

1991. gads

 • 19. augustā — Naktī notiek valsts apvērsums PSRS. Varu pārņem Valsts Ārkārtējā stāvokļa komiteja (VĀSK), kas izsludina ārkārtējo stāvokli. Sākas augusta pučs (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 11 preses konferencē Alfrēds Rubiks paziņo par atbalstu apvērsumam  
 • 19. augustā — Plkst. 12 notiek LR AP plenārsēde (vairāk...)
 • 19. augustā — Baltijas kara apgabala pavēlnieks F.Kuzmins informē A.Gorbunovu, ka viņš ir iecelts par galveno ārkārtējā stāvokļa realizētāju Baltijā  
 • 19. augustā — LR AP prezidijs un Ministru padome pieņem paziņojumu, kurā norāda, ka Valsts ārkārtas stāvokļa komiteja ir nelikumīgs veidojums, kuram nav nekādu pilnvaru Latvijas teritorijā. Aicina iedzīvotājus nesadarboties ne ar kādiem nelikumīgiem varas veidojumiem, iesaistīties nevardarbīgā pilsoniskās nepakļaušanās kampaņā un prasīt likumīgās varas — tautas deputātu padomju un to izpildinstitūciju darbības atjaunošanu. LR AP pieņem paziņojumu ANO, pasaules valstu parlamentiem, valdībām un tautām (vairāk...)
 • 19. augustā — Latvijas Republikas Augstākās Padomes LTF frakcijas sēdē A. Krastiņš ierosina, lai LR AP pieņemtu lēmumu par pilnīgas neatkarības pasludināšanu, pārtraucot pārejas periodu  
 • 19. augustā — Latvijas Tautas fronte aicina vietējās struktūras sākt īstenot decembrī pieņemtās «X stundas» darbības programmu (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 18 LNNK valde pieņem lēmumu prasīt no saviem deputātiem AP pasludināt Latvijas neatkarību  
 • 19. augustā — Plkst. 19.15 OMON un desantnieki ieņem Latvijas TV centra pirmo stāvu (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 19.30 Latvijas Televīzijas tiešajā ēterā televīzijas diktore Velta Puriņa paziņo: "Tūlīt viņi ienāks iekšā un laikam visu atslēgs" (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 20.30 OMON ieņem Rīgas pilsētas iekšlietu pārvaldi  
 • 19. augustā — Plkst. 20.45 OMON ieņem Iekšlietu ministriju (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 20.45 OMON ieņem 1. policijas bataljona bāzi (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 22.15 OMON kaujinieki pie Rīgas pilsētas iekšlietu pārvaldes nošauj Jūrmalas jaunrades nama šoferi Jāni Salmiņu  
 • 19. augustā — Plkst. 22.30 OMON ieņem un izdemolē LTF mītni (vairāk...)
 • 19. augustā — Plkst. 22.30 Sāk darboties Latgales TV  Latvijas Tautas frontes dibināšana

Latvijas Tautas frontei (LTF) — 25

Barikadopēdija sniedz plašu pārskatu par Latvijas Tautas frontes (LTF) veidošanos, attīstību un darbību.

Lasīt tālāk >>Latviešu valoda kā valsts valoda

Aina Blinkena: Latviešu valodai — valsts valodas statusu!

Jau vairāk nekā mēnesi uz «Padomju Jaunatnes» redakciju un LPSR Augstākās Padomes Prezidija Juridisko daļu plūst vēstules un biezāki sūtījumi ar uzrakstu «Valodas statusa jautājumā». Līdz 3. oktobrim bija saņemti 8213 sūtījumi, kuros 307 875 cilvēki izteikuši savas domas par latviešu valodu, tās likteņiem un vietu pasaules un jo vairāk Padomju valsts valodu saimē. Tik liela atsaucība un aktivitāte latviešu sabiedriskās domas izziņas vēsturē nav līdz šim pieredzēta.

Lasīt tālāk >>Trešā atmoda Ulda Brieža fotogrāfijās
15.05.1990. Latviešu jaunekļi aizstāv Augstāko Padomi.


LATVIJAS TAUTAS FRONTE

Jānis Peters: Latvijas liktenis ir mūsu rokās

Cienījamie delegāti un viesi! Mana ievadruna mūsu vēsturiskajā LTF dibināšanas kongresā vairāk dibināta uz nacionālo attiecību iztirzāšanu — mazāk uz jautājumiem, kas skar jaunceļamās Latvijas ekonomiku un kultūru. Taču tanī pašā laikā katram ir skaidrs, ka tās ir savā starpā saistītas problēmas — nacionālās problēmas nevar atrisināt bez ekonomisko problēmu risināšanas. Latvija netiks ārā no birokrātijas izliktajiem slazdiem, ja lēmumi par ekonomikas rakstura maiņu republikā paliks tikai politisku deklarāciju līmenī. Nacionālās attiecības nedemokratizēsies, ja nedemokratizēsies ekonomika. Bet demokratizācija iespējama tikai decentralizētā sistēmā. Decentralizēta ekonomika ir ceļš uz demokrātiju. Savukārt demokrātija ir ceļš uz republikas suverenitāti un tautas pašnoteikšanos.

Lasīt tālāk >>Trešā atmoda Ulda Brieža fotogrāfijās
23.08.1989. Baltijas ceļš.


Nacionālā simbolika. Sarkanbaltsarkanais karogs

Jānis Stradiņš: Nacionālās simbolikas lietā

Izraisās vairāki alternatīvi priekšlikumi: a) atbalstīt sarkanbaltsarkanu krāsu sakopojumu kā nacionālu simboliku; b) atzīt sarkanbaltsarkano karogu par nacionālu karogu; c) atzīt sarkanbaltsarkanu karogu par oficiālu LPSR valsts karogu; d) noraidīt sarkanbaltsarkanās krāsas vispār.

Lasīt tālāk >>Nevardarbīgās pretošanās ideja

Mūsu likteni mēģina izšķirt tālu no Baltijas robežām

PSKP CK 26. augusta paziņojums par stāvokli Baltijas republikās apstiprināja valdošo aprindu nespēju izprast reālo situāciju Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, nevēlēšanos risināt nacionālos jautājumus atbilstoši tautu interesēm. Kārtējo reizi ar mazām tautām tiek runāts no diktāta pozīcijām.

Lasīt tālāk >>Barikādes, Preses nams, 1991

Un tad šausmu romantiku nomaina šausmu bailes

Tā melnstrādnieku brūnzaļplankumainos uzvalciņos tērpti jaunekļi citu pēc cita mūs pieraksta, pieskaita un ielaiž darba namā, ļaujot izklīst pa tā divdesmit stāviem, lai vēl trīs reizes — pulksten 11, 14 un 16 Preses nama kopsapulcē satiekoties, cits citam varētu vēlēt laimīgu jauno gadu. Pat zem ieroču stobriem. Mēs vēl nespējam apjaust to kā ieroču spēku, jo automātus šo puišu plecos jau šajos mēnešos esam diezgan vērojuši. Andris Jakubāns: "Ar šiem puišiem jau bijām saraduši, diendienā līdzās brokastojot, pusdienojot…"

Lasīt tālāk >>Latvijas Nacionālā bibliotēka

Latvijas PSR Ministru Padomē. Par V. Lāča Latvijas PSR Valsts bibliotēku

Republikas valdība pieņēma lēmumu, kurā noteikts, kādos termiņos Rīgā jāuzceļ Viļa Lāča Latvijas PSR Valsts bibliotēkas jaunais komplekss. Pieņemts zināšanai, ka saskaņā ar Rīgas pilsētas ģenerālplānu kompleksa celtniecībai paredzēts rajons starp Uzvaras bulvāri un Kuģu, Akmeņu un Volguntes ielām.

Lasīt tālāk >>Anatolija Gorbunova politiskā darbība

Būt iecietīgiem

Daudzi jau ir pieraduši pie tā, ka šo cilvēku dēvē par prezidentu. Citi protestē. Un daļēja taisnība ir kā vieniem, tā otriem. Taču, šķiet, neapstrīdams ir fakts, ka, lai kā arī mēs nosauktu Anatolija Gorbunova pašreizējo posteni, šim cilvēkam ir patiesi nozīmīga vieta tagadējās Latvijas politiskajā mizanscēnā. Jā, turklāt tieši šajās divās dienās.

Lasīt tālāk >>

Sevišķi svarīgi dokumenti

Lasīt tālāk >>

Dalībnieku atmiņas

Barikades.-Latvijas-milestibas-gramata-150-2.jpg

Video: konference «Barikādes barikāžu aizstāvju acīm» (2011)

Lasīt tālāk >>

Uzruna Barikadopēdijas lasītājiem

Jūsu vērtējumam nododam Barikadopēdiju, kas darbojas sākotnējā režīmā jeb, izsakoties gleznaināk, agrā bērnībā.

Lasīt tālāk >>

Barikadopēdija viesos pie Valsts Prezidenta

Lasīt tālāk >>