Šodiena rādīs

No Barikadopēdija

Tā atbildēja B. Jeļcins, kad pavaicāju, vai viņš paliks partijā. Kāpēc KPFSR AP priekšsēdētājam šķiet, ka PSKP XXVIII kongresā tieši šodiena būs izšķirīgā? To saprast nav grūti. Vakarvakarā ar 3411 balsīm «par» un 1116 «pret» par partijas ģenerālsekretāru ievēlēja M. Gorbačovu. Bet šī Gorbačova uzvara var izrādīties zaudējums, ja šodienas vēlēšanās par viņa vietnieku kļūs J. Ļigačovs. Jau piedzīvotas šādas uzvaras — I. Poloskovs neatsauca savu kandidatūru KPFSR partijas līdera amatam un uzvarēja.

Par ģenerālsekretāra vietnieka krēslu notiek īsta cīņa. Vakar delegāti balsoja par Gorbačovu tāpēc, ka saprata, ka bez viņa vārda PSKP un tās nomenklatūru gaida drīza politiska nāve. Bet kas vajadzīgs šiem cilvēkiem — Gorbačova vārds vai viņa kurss?

Šodien ģenerālsekretārs paziņoja, ka viņš par savu vietnieku izraugoties V. Ivaško. Ļigačovs atstāja savu uzvārdu vēlēšanu biļetenos, kaut arī visi pārējie izvirzītie kandidāti, to vidū arī I. Frolovs, A. Rubiks, A. Jakovļevs, savas kandidatūras atsauca. Trešais pretendents, kas ir sarakstā, savu kandidatūru izvirzīja pats, proti, Ļeņingradas Tehnoloģiskā institūta direktors A. Dudarevs.

Abi pamatkandidāti var cerēt uz uzvaru. Ļigačovam šis kongress ir pēdējā iespēja viņa cīniņā ar Gorbačova kursu. Ivaško vispār uz spēles lika visu: pēc tam, kad Ukrainas parlaments bija pieprasījis, lai viņš atgriežas sesijā, Ivaško demisionēja no Ukrainas PSR AP priekšsēdētāja amata, bet no Ukrainas kompartijas pirmā sekretāra krēsla viņš bija atteicies jau agrāk — jau Ukrainas KP kongresā. Tā ka šodien šis cilvēks ar spožu politisko karjeru faktiski ir bezdarbnieks.

Vairāki delegāti, ar kuriem izdevās aprunāties, ir par Ivaško. Sastapu tikai vienu Ļigačova piekritēju. Toties ir daudzi, kas savas domas neizpauž, — skaidrs, par ko viņi balsos.

Ļigačovu (Jegoru Kuzmiču) no tribīnes pavadīja ar vētrainiem aplausiem. Starp citu, viņa ievēlēšanu atbalstīja ne tikai konservatori, bet arī tie, kas ir par to, lai partiju drīz nošķirtu no valsts, jo Ļigačova personība no partijas atbaidīs daudzus komunistus. Un ir iespējams, ka partijas kongresa delegāti izrādīsies visīstākie antikomunisti un netīši savas partijas kaprači. Varbūt vēlēsim viņiem veiksmi?

VITĀLIJS PORTŅIKOVS,

«LJ» speciālkorespondents PSKP XXVIII kongresā (pa tālruni)