Vēlēšanās izrēķināties

No Barikadopēdija
Versija 2015. gada 17. marts, plkst. 18.38, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)

LPSR prokurora vietnieks I. Petrovs devis sankciju piecu sevišķo kārtības sargu vienības dalībnieku arestam. Kasparu Grīnbergu, Gati Jurkānu, Agri Kreišmani, Aigaru Peteru un Haraldu Šteinbergu 20. janvārī nelikumīgi aizturēja "melnās beretes". Viņi tiek vainoti par auksto ieroču un munīcijas nēsāšanu un glabāšanu. Interesanti, ka pirms aresta sankcijas izsniegšanas kārtības sargus apsūdzēja par ļaunprātīgu huligānismu sakarā ar šaujamieroču un auksto ieroču lietošanu. Šos un citus faktus žurnālistiem izklāstīja advokāts Vilhelms Kozlovskis preses konferencē 24. janvārī.

Advokāts uzsvēra: krimināllietā nav objektīvu pierādījumu, ka kārtības sargiem ir atņemti ieroči un munīcija. Ir tikai omoniešu — tātad cilvēku, kas šos puišus nolaupīja un nežēlīgi piekāva, — liecības. LPSR prokuratūras darbinieki nav arī varējuši Kozlovska kungam pateikt, kur glabājas it kā atsavinātie ieroči un šāviņi.

Arestētie kārtības sargi atteikušies sniegt paskaidrojumus un runāt ar LPSR prokuratūras darbiniekiem. Kā sacīja viņu aizstāvis, šajā iestādē izmeklēšanas aizsegā notiekot mēģinājums izrēķināties ar cilvēkiem. Izmeklētāji izmanto atzīšanos, ko "melnajām beretēm" izdevās panākt no diviem puišiem pēc viņu sišanas un draudiem nošaut. Žurnāliste no Čehoslovakijas sacīja, ka sabiedriski politiskajā centrā esot rādīta videofilma, kurā fiksēta šī atzīšanās. Kad viņa jautājusi, kas ir filmas autors, tad tikai pēc ilgākas A. Rubika minstināšanās saņēmusi atbildi — LKP CK preses centrs. Advokāts Kozlovskis apliecināja: puiši — viņi omoniešu bāzē tika noturēti 15 stundas — teikuši, ka līdzās bijuši cilvēki ar videokamerām.

A. Kreišmanis 23. janvārī pieteica badastreiku, to darīs arī citi.

Nepamatoti arestētie uzrakstījuši iesniegumus LR ģenerālprokuroram. Viņu iesniegumi reizē ir liecība par LPSR prokuratūras sadarbošanos ar omoniešu bandām 20. janvāra vakarā. Pirms uzbrukuma Iekšlietu ministrijas ēkai un tā laikā aizturētie kārtības sargi atradās LPSR prokuratūras namā; uz turieni viņi bija atvesti nopratināšanai. Divi no arestētajiem esot pilnīgi pārliecināti, ka ticis šauts arī no LPSR prokuratūras ēkas jumta. Viņi dzirdējuši kliedzienus krievu valodā "stiepiet ložmetējus" un citus. Pēc apšaudes nezināmas personas aizturētajiem likušas palīdzēt iznest kastes ar munīciju.

LPSR prokuratūrai saskaņā ar likumu, pēc tam, kad I. Petrovs ir parakstījis sankciju par piecu sevišķo kārtības sargu vienības dalībnieku arestu, desmit dienu laikā ir jāizvirza apsūdzība par viņu piedalīšanos konkrētajā noziegumā vai arī jāatceļ prasība. Puiši joprojām atrodas VDK cietumā, kur ir labāki apstākļi nekā citās ieslodzījuma vietās. Advokātu uztrauc viņu veselības stāvoklis.

A. Jauce