Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1989)

No Barikadopēdija

Uzmanības degpunkts kopā ar deputātiem tagad ir pārcēlies uz Maskavu. 26. maijā tika izdarīta 329 cilvēku telefoniska aptauja par Maskavā notiekošo. To veica preses infocentrs. No aptaujātajiem 53% bija igauņi. Vecumā līdz 30 gadiem — 15%, bet vecākajai aptaujas dalībniecei bija 87 gadi. Interese par kongresu ir milzīga. 27% no atbildētājiem tam seko nepārtraukti, 40% — cenšas sekot pēc iespējas vairāk, no gadījuma uz gadījumu seko 27%, bet tikpat kā neseko nemaz — 6% aptaujāto (galvenais iemesls — darba apstākļi). 9% no aptaujātajiem uzskata, ka kongress risinās nedemokrātiskā garā, 54% — domā, ka tas notiek kaut cik demokrātiski un 25% aptaujāto ir pārliecināti, ka viss ir pilnīgi demokrātiski. Igauņu attieksme pret kongresu ir kritiskāka nekā citu tautību pārstāvjiem. Tā, piemēram, starp viņiem ir piecreiz mazāk to, kas visu kongresu novērtē pilnīgi pozitīvi. 59% no Tallinas iedzīvotājiem ir par Gorbačovu. Tikai 5% šai sakarā nevar neko konkrētu teikt, bet 4% Gorbačovu neatbalsta. Kongresa darbs noris tā, kā to paredzēja 34% aptaujāto, 17% uzskata, ka pat labāk nekā viņi cerējuši, bet 23% notiekošais neapmierina.

***

Pagājusī nedēļa bija bagāta ar kultūras notikumiem. No 27. līdz 29. maijam Tallinā notika sadraudzības pilsētas Kotkas dienas. No Somijas bija atbraukuši vairāk nekā 600 viesu. Notika dievkalpojums, seminārs par ekoloģiju un dabas aizsardzību.

***

Sakās starptautiskās kalēju dienas, kurās piedalās senā amata meistari no Lietuvas, Latvijas, Somijas, Bulgārijas, Čehoslovakijas, Polijas un Ļeņingradas. Līdz 4. jūnijam viņiem jāizgatavo divi darbi — durvju rokturis un vārtu rotāšanas elementi. Pēc konkursa šie darbi rotās Tallinu.

***

Nedēļas beigās risinājās džeza mūzikas festivāls. Šā mūzikas žanra cienītāji ar to atklāj savu sezonu. Jūnijā būs Pērnavas džeza dienas, bet rudenī — starptautisks festivāls Tallinā. Šā festivāla kulminācija bija brīdī, kad uz skatuves kāpa visi 420 mūziķi.

***

Bija diemžēl arī nepatīkami atgadījumi. 19. maijā izcēlās ugunsgrēks Kohtla-Jerves ķīmiskā kombināta izgāztuvē. Visu pilsētu tina melni dūmi. Visvairāk no tā cieta daudzie astmas slimnieki. Panikas nebija, cilvēkiem uzreiz tika pa skaidrots, kas noticis, ļoti operatīvi darbojās ugunsdzēsēji.

Kūdras rūpnīcas «Oru» Oktobra karjerā savukārt sadega 120 hektāri kūdras.

Abu ugunsgrēku iemesli vēl tiek noskaidroti.

***

Tallinā sāka izplatīties baumas (tāpat kā Rīgā — red.), ka uz pilsētu kritīšot meteors. Pilsētas avīzes šai sakarā bija spiestas publicēt rakstu par meteoriem un nomierināt cilvēkus.

MARI KARLSONE,

skolu jaunatnes nodaļas korespondente